GFK Sloboda gradi temelje za povratak na staze uspeha
- Sportomanija
- 5 days ago
- 6 min read
Užička GFK Sloboda minulu sezonu završila je na šestom mestu sa 41 osvojenim bodom i, uprkos brojnim problemima koji su pratili klub tokom prvenstva, uspela da sačuva srpskoligaški status. Pred Užičanima je sada novi izazov, a prvi korak ka stvaranju stabilnijeg tima predstavlja potpisivanje dvogodišnjeg ugovora sa trenerom Radmilom Azanjcem.

Radmilo Azanjac je ekipu preuzeo pet kola pre kraja prvenstva, u trenutku kada je Sloboda bila na korak od ispadanja. U završnici sezone ostvario je četiri pobede i jedan remi, što je bilo dovoljno da Užičani sezonu okončaju na šestoj poziciji:

-Bio sam svestan težine situacije u kojoj smo se nalazili. Nijednog trenutka nisam razmišljao da li ćemo ostvariti cilj, već samo koliko će biti teško. Na moju sreću, igrači i ja smo vrlo brzo kliknuli. Shvatili su šta želim i kako treba da izgledamo na terenu. Tokom tih četiri-pet nedelja rada nije bilo nijednog problema. Naprotiv, imali smo ogromnu želju, zalaganje i odličan odnos i to je na kraju dalo rezultat koji je u tom trenutku bio najbolji mogući. Kada pogledamo gde smo bili u 26. kolu, ovo šesto mesto je fantastičan rezultat. Zahvalan sam igračima i navijačima, jer se njihova podrška ne zaboravlja. Verujem da je to dobar temelj za ono što sledi- kaže Azanjac.
Šef stručnog štaba ističe da su promene napravljene na svim poljima – od fizičke i taktičke pripreme do psihološke stabilnosti ekipe:
-Radili smo na fizičkoj pripremi, taktičkoj pripremi, a možda i najviše na psihološkom planu. Sve je krenulo u dobrom pravcu. U ovoj ekipi je bilo igrača koji su oduvek imali kvalitet. Ja im nisam doneo kvalitet, već sam pokušao da im otvorim oči i pokažem da verujem u njih i da mogu mnogo više. Uz ozbiljan rad, to je na kraju donelo rezultat. Moram da kažem da su svi igrači, i oni koji su duže u klubu i oni koji su došli ove sezone, shvatili kakvu svetinju brane. Sebe bih stavio na poslednje mesto. Svi su razumeli da dres Slobode ima posebnu težinu i da prema njemu moraju da se odnose delima, a ne rečima. Tražio sam da u svakom trenutku daju svoj maksimum. Upravo je to bio ključ našeg uspeha- istakao je Azanjac.

Posle uspešnog završetka sezone usledio je dogovor o nastavku saradnje. Azanjac je sa Slobodom potpisao dvogodišnji ugovor, što vidi kao potvrdu da klub želi dugoročnu stabilnost:
-Moram da priznam da nisam očekivao ugovor na dve godine. To mi dovoljno govori kojim putem Sloboda želi da ide i da razmišlja dugoročno. Prihvatio sam to sa velikim zadovoljstvom. Još kada sam dolazio rekao sam ljudima u klubu da nisam trener koji može nešto da promeni preko noći. Sistem rada koji primenjujem traži vreme. Na svu sreću, u ovih pet kola sve se poklopilo kako treba, ali za veće domete potreban je kontinuitet-
Jedan od prioriteta u narednom periodu biće zadržavanje okosnice ekipe i pažljivo formiranje tima za novu sezonu.
-Već nekoliko dana razgovaramo o igračkom kadru. Jasno sam rekao na koje igrače računam i to je veći deo sadašnje ekipe. Taj limit možemo da pomeramo još više. Važno je da sačuvamo kostur ekipe iz prošle sezone, da na pozicijama koje su deficitarne dovedemo kvalitetna pojačanja i da pružimo priliku mladim igračima. Sloboda ima talentovane fudbalere koji predstavljaju budućnost kluba. Svi će dobiti šansu tokom priprema koje slede-
Od naredne sezone srpskoligaški klubovi moći će da potpisuju profesionalne ugovore sa igračima, što Azanjac vidi kao važan iskorak za razvoj domaćeg fudbala:
-Nadam se da će to doprineti podizanju kvaliteta fudbala. Mnogo je porodičnih ljudi koji žive od ovog posla i mislim da su to koraci koji mogu doneti boljitak srpskom fudbalu. Dobro je što je taj proces počeo upravo u zapadnoj Srbiji. Vreme će pokazati koliko će to biti uspešno, ali smatram da je napravljen dobar potez-

Fudbaleri Slobode na odmoru su do šestog jula, kada će početi pripreme za novu sezonu:
-Plan rada je već napravljen. Očekuje nas 40 radnih dana i šest kontrolnih utakmica do početka prvenstva. Cilj je da već prvog dana priprema imamo gotovo kompletan igrački kadar kako bismo od starta mogli kvalitetno da radimo. Igračima obećavam veliki rad, a navijačima želim da od avgusta imaju mnogo više radosti, zadovoljstva i sreće zbog igara i rezultata Slobode nego što je to bio slučaj prethodne sezone- poručio je Azanjac.
Sportski direktor Slobode Dobrivoje Turudić ocenjuje da je iza kluba jedna od najtežih sezona u poslednjih nekoliko godina, ali ističe da je, uprkos brojnim problemima, napravljen značajan iskorak u konsolidaciji kluba:

-Iza nas je jedna veoma turbulentna i teška sezona. Bilo je mnogo problema da stanemo na svoje noge i izmirimo sve obaveze koje očekuju klubove koji ispadnu iz profesionalnog ranga takmičenja. Zbog toga nismo imali jasno definisane ciljeve. Kada danas kažemo da je šesto mesto uspeh, gledajući celu sezonu možemo reći da jeste pristojan rezultat. Međutim, ako to posmatramo u kontekstu Slobode i njenog renomea u Srpskoj ligi Zapad, ne bih rekao da je to uspeh. Obaveze, dometi i ambicije Slobode daleko su veći. Kao klub uradili smo i mnogo pozitivnih stvari. Napravili smo ozbiljan iskorak u organizaciji, radu mlađih kategorija i stvaranju uslova za njihov razvoj. Mnogo više pažnje posvećujemo igračima koji dolaze iz naše škole fudbala. Potpisali smo jedanaest stipendijskih ugovora i mislim da je to nešto čime malo koji klub u Srpskoj ligi može da se pohvali. Napredovali smo i na finansijskom planu, u procesu konsolidacije i organizacije kluba. Dobijanjem terena sa veštačkom travom stvorili smo uslove koje ranije nismo imali. Danas možemo da pariramo mnogim klubovima iz okruženja kada je reč o radu i razvoju igrača. Ako gledamo samo prvi tim, sezona nije bila uspešna, ali ako pogledamo gde je Sloboda bila pre godinu dana, mislim da je situacija danas mnogo bolja nego što ljudi sa strane mogu da vide. Naravno, prostora za napredak ima u svim segmentima funkcionisanja kluba.- rekao je sportski direktor GFK Slobode.

Posebno je zadovoljan rezultatima omladinske škole, koja je, kako kaže, postavila temelje za budućnost:
-Sloboda danas u sve tri takmičarske selekcije – pionirima, kadetima i omladincima – igra Prvu ligu Regiona zapadne Srbije i rezultati su više nego zadovoljavajući. Nismo imali ambiciju da preko noći napadamo kvalitetne lige, jer se ozbiljan rad sa mlađim kategorijama ne može napraviti za šest meseci ili godinu dana. Postavili smo dobre temelje i verujem da ćemo u narednom periodu napraviti novi iskorak. Od rezultata je važnije to što danas imamo mnogo veći broj mladih igrača na koje prvi tim može ozbiljno da računa.-
Tokom prolećnog dela prvenstva klub je ostao bez Upravnog odbora, što je dodatno otežalo funkcionisanje:
-To je bio veliki problem za organizaciju kluba. Praktično smo celu polusezonu proveli na aparatima. Ne bih se vraćao na razloge zbog kojih je do toga došlo, ali Upravni odbor je ispunio obećanje da će do izbora novog rukovodstva izmiriti sve obaveze i to je zaista učinjeno. Nadam se da će nova uprava biti formirana što pre i da će biti još uspešnija od prethodne. Do tada mi u klubu nećemo stati. Mesec jun je ključan za planiranje nove sezone i ponašaćemo se kao da je sve u najboljem redu. Za dalji napredak potrebna je ozbiljna saradnja između lokalne samouprave, privrede i kluba. Verujem da ćemo pronaći najbolje rešenje. Sloboda je jedan od retkih simbola koji okuplja sve građane. Ovaj stadion je možda jedino mesto u gradu gde svi navijamo za isto – za Slobodu. Potrebna nam je nova energija, nova uprava i novi ljudi koji će nastaviti započeti posao. Rad sa mlađim kategorijama mora da bude podignut na još viši nivo, a prvi tim, u skladu sa mogućnostima nove uprave, treba postepeno da vrati ambiciju da se Sloboda vrati tamo gde joj je mesto – u Prvu ligu Srbije- kaže Turudić.

Sportski direktor ističe kao jedan od najvažnijih poteza kluba, angažovanje Radmila Azanjca i odluku da sa njim bude potpisan dvogodišnji ugovor:
- Imali smo čudnu sezonu. Tokom proleća imali smo pozitivan skor, samo jedan poraz i pozitivnu gol-razliku, a ipak smo se borili za opstanak. Pet kola pre kraja odlučili smo da promenimo trenera i razgovarali smo sa nekoliko kandidata. Sa Radmilom Azanjcem smo se vrlo brzo razumeli. Naš razgovor trajao je svega nekoliko minuta. Nije bilo nikakvih uslova, cenkanja ni posebnih zahteva. Cilj je bio samo jedan – da Sloboda ostane u ligi. Radmilo Azanjac nije sebi kredibilitet doneo samo rezultatima, iako su oni bili fantastični. Pre svega nas je ubedio svojim radom, profesionalnošću, odnosom prema poslu i promenom atmosfere u ekipi. Zbog toga smo procenili da može da bude dugoročno rešenje, ne samo za Srpsku ligu već i za više rangove. Iako je situacija u klubu još neizvesna kada je reč o novoj upravi, odlučili smo da sa njim potpišemo dvogodišnji ugovor. Mislim da je to u srpskoligaškom fudbalu gotovo nezamislivo, ali verujemo da je kontinuitet rada jedini put kojim Sloboda može da se vrati tamo gde pripada- proučio je na kraju razgovora Turudić.
Fudbaleri Slobode na odmoru su do šestog jula, kada će početi pripreme za novu sezonu. Skupština kluba zakazana je za četvrtak 25. jun u 19 sati u sali gradske kuće.






Comments