Početkom februara teniska reprezentacija Srbije doživela je debakl na svom terenu u okviru Dejvis kupa. Prvog dana duela između Srbije i Slovačke Lukaš Klajn je ostvario pobedu nad Miomirom Kecmanovićem od 2:0, po setovima 7:6, 6:2. Dušan Lajović je poražen od Aleksa Molčana sa 2:1, po setovima 6:4, 2:6, 0:6.
Drugog dana usledili su novi porazi. Dubl Miomir Kecmanović – Nikola Ćaćić izgubio je od Lukaša Klajna i Igora Zelenaja sa 2:0, po setovima 7:6, 6:3. Uprkos, već tad, eliminaciji Srbije, igran se još jedan meč, ili bolje reći trebao je da se igra, jer je veoma brzo okončan.
Na teren su izašli Laslo Đere i Lukas Pokornji, ali je naš teniser predao u osmom gemu, pri vodjstvu Slovaka 4 : 3, zbog povrede butnog mišića, i tako je Srbija ovaj Dejvis meč protiv Slovačke završila sa sva četiri poraza.
Duel Srbije i Slovačke igran je u dvorani Sportskog centra „Ibar“ u Kraljevu, 2. i 3. februara.
Nakon ovog poraza, teniskoj selekciji Srbije predstoji borba u septembru za ostanak u svetskoj grupi Dejvis kupa, dok je Slovačka, po prvi put u svojoj istoriji, izborila nastup u grupnoj fazi ovog takmičenja.
--------------------------------------------------------
Borba između Aleksandera Usika i Tajsona Fjuria dobila je novi termin, nakon što je prvobitni otkazan, saopšteno je 3. februara.
Dvojca neporažanih boksera je trebalo da se nađu u ringu 17. febraura, ali je Britanac morao da otkaže. Razlog je posekotina iznad desnog oka, koju je zadobio tokom sparingovanja sa Hrvatom Argonom Smakičijem.
Stoga je morao da se potraži novi termin, a izbor je pao na 18. maj, kada ćemo po prvi put, posle četvrt veka, na jednom mestu imati sva četiri pojasa (Usik duel dočekuje kao WBA, IBF i WBO šampion, dok Fjuri ima WBC pojas).
Fjuri je do sada u karijeri boksovao 35 puta, od čega ima 34 pobede i jedan remi, dok je Usik ostvario sve pobede u 21-om odboksovanom meču.
Pobednik ove borbe će biti prvi bokser koji je objedinio sve četiri titule posle Lenoksa Luisa 2000. godine.
--------------------------------------------------------
8. februara Srbija je dobila pretivnike u fudbalskoj Ligi nacija za sezonu 2024/25. Naša selekcija je voljom žreba, koji je održan u Parizu, svrstana u Grupu 4 A divizije Lige nacija sa Španijom, Danskom i Švajcarskom.
"Orlovi" će prvi put učestvovati u najvišem rangu ovog takmičenja. Protiv Danske će igrati i na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj, od Švajcarske su poraženi 3:2 u grupnoj fazi Mundijala u Kataru. Španija je branilac trofeja.
Nova sezona Lige nacija počinje 5. septembra i trajaće do 19. novembra.
Po dve najbolje selekcije iz svake grupe A divizije izboriće plasman na završni turnir - ukupno osam ekipa, umesto dosadašnje četiri.
Finalni turnir biće odigran od 4. do 8. juna 2025. godine, a prethodno je od 20. do 25. marta 2025. na programu plej-of i plej-aut.
--------------------------------------------------------
Fudbalska selekcija Katara je pobednik 18. Kupa Azije, nakon trijumfa u finalu protiv Jordana, rezultatom – 3 : 1. Sva tri gola je sa penala postigao Akram Afif, dok je jedini strelac za Jordan bio Al-Naimata.
Kataru je ovo druga titula prvaka Azije, čime su postali tek peta selekcija koja ima više od jednog naslova. Najuspješniji je Japan sa četiri trofeja.
Utakmica za treće mesto na Azijskom kupu nacija se ne igra.

Akram Afif je proglašen najkorisnijim igračem Azijskog kupa, a takođe je dobio nagradu i za najboljeg strelca sa 8 postignutih golova.
I Srbija je imala predstavnika na ovom kontinentalnom šampionatu -selektora Kine Aleksandra Jankovića. Pored njega još četvorica selektora sa naših prostora predvodilo je nacionalne timove na ovom takmičenju: Miodrag Radulović (Liban), Srećko Katanec (Uzbekistan), Igor Štimac (Indija), Branko Ivanković (Oman).
Kup Azije je bio na programu od 12. januara do 10. februara u Kataru.
Naredni Azijski kup održaće se 2028. godine u Saudijskoj Arabiji.
--------------------------------------------------------
11. februara svet atletike potresla je jedna neočekivana i tužna vest.
Kenijski atletičar Kelvin Kiptum, aktuelni svetski rekorder u maratonu, poginuo je u saobraćajnoj nesreći. Imao je 24 godine. Smrt je potvrdila lokalna policija u Keniji.
Kiptum je u 23 časa po lokalnom vremenu izgubio život. Vozio je svoju tojotu u blizini Kaptagata, a pored njega je u automobilu bio i njegov trener Garve Hakizamana iz Ruande, koji je takođe izgubio život.
Kiptum je bio superzvezda svetske atletike, jedini čovek koji je istrčao maraton za manje od dva časa i jednog minuta po uslovima koje priznaje Svetska atletska federacija. Prethone nedelje njegov rekord je i zvanično priznat, a Kiptum se spremao da 14. februara na maratonu u Roterdamu postane prvi čovek koji bi ovu trku završio za manje od dva sata.
Sa reprezenacijom Kenije trebalo je da nastupi na Olimpijskim igrama u Parizu.
Na prethodnom izdanju Čikaškog maratona Kiptum je „razbio“ svetski rekord, istrčavši 2 : 00 : 35.
--------------------------------------------------------
Ljubitelji afričkog fudbala uživali su od 13. januara do 11. februara tokom 34. izdanja Afričkog Kupa nacija, koji je igran u Obali Slonovače. Novi šampion “crnog kontinenta” je upravo reprezentacija Obale Slonovače, koja je u finalu slavila protiv Nigerije, nakon preokreta, rezultatom – 2 : 1 i tako stigla do svoje treće titule najboljeg u Africi.

Na ovaj način završena je jedna od najneobičnijih, najčudnijih, ujedno i najlepših fudbalskih priča ne samo na ovom turniru. Dovoljno je reći da je Obala Slonovače na putu do finala jedva prošla grupu - bila je treća sa dva poraza, zatim je u osmini finala prošla Senegal nakon penala, potom Mali golom u drugom minutu nadoknade drugog produžetka, a onda je Sebastian Ale odradio preostali deo posla. Igrač kojem su lekari u julu 2022. goine dijagnostifikovali rak testisa, koji je bio van fudbala mesecima, postigao je jedini gol u polufinalu protiv DR Konga, potom i u velikom finalu - u 81. minutu.
Do trećeg mesta stigla je selekcija Južnoafričke republike, pobedom nad DR Kongom nakon penala – 6 : 5. Regulani deo meča okončan je rezultatom – 0 : 0.
Za najboljeg igrača Afričkog Kupa nacija proglašen je nigerijski reprezentativac Viliam Trust-Ekong, dok je najbolji strelac Emilio Nsue Lopez iz Ekvatorijalne Gvineje sa 5 postignutih golova.
Naredni Afrički kup igraće se u Maroku tokom juna i jula 2025.godine.
--------------------------------------------------------
Kanzas siti Čifsi su, posle produžetka, rezultatom – 25 : 22 pobedili San Francisko fortinajnerse u 58. izdanju Superboula, koje je odigrano 11. februara u Las Vegasu i tako odbranili titulu šampiona. Regularni deo meča okončan je rezultatom – 19 : 19.
Po četvrti put u svojoj istoriji je Kanzas Siti, ovoga puta predvođen Patrikom Mahomsom, postao NFL šampion i ponovo je sjajni trener Čifsa Endi Rid prigrlio Lombardijev trofej i to potpuno zasluženo nakon sjajne utakmice koja će ljubiteljima ovog sporta ostati u dugom sećanju.

Kvoterbek Kanzas Siti Čifsa Patrik Mahoms najkorisniji je igrač 58. Superboula. Mahoms je meč završio sa 333 jarde dodavanja, 66 istrčanih, dva bačena tačdauna, od čega onaj pobedonosni nekoliko sekundi pre kraja.
--------------------------------------------------------
Košarkašice Srbije su se plasirale na Olimpijske igre u Parizu na kvalifikacionom turniru koji je igran u Belemu (Brazil), od 8. do 11. februara. Srbija se plasirala kao trećeplasirana ekipa ispred Brazila, koji nema ni jednu pobedu. Pored naše selekcije, plasman su obezbedile Australija bez poraza i Nemačka sa skorom 2-1.
Srbija je slavila protiv Brazila – 72 : 65, što im je bilo dovoljno za plasman na Olimpijske igre u Parizu. Ovo je treći put zaredom da srpske košarkašice nastupaju na Olimpijskim igrama.
--------------------------------------------------------
Proslavljeni košarkaški trener Dejan Milojević sahranjen je 12. februara na Novom bežanijskom groblju u Beogradu.
Sahrani je, osim porodice i prijatelja Dejana Milojevića, prisustvovao veliki broj ljudi iz sveta sporta.
Iz Amerike su na sahranu stigli Stiv Ker, trener Golden Stejta i ceo stručni štab Voriorsa, kao i Zaza Pačulija, član uprave kluba iz San Franciska.
Milojević će ostati upamćen kao trostruki MVP ABA lige, a trofej za najkorisnijeg igrača u regionalnom takmičenju od sada nosi negovo ime.
--------------------------------------------------------
Srpski rvač Aleksandar Komarov osvojio je zlato na Evropskom prvenstvu u kategoriji do 87 kilograma. Komarov je u finalu savladao Turčina Alija Čengiza, najbolje rangiranog takmičara na svetu, sa – 4 : 1.
Naš reprezentativac je tako napravio veliki podvig i sa 21. mesta rang liste se popeo na pobedničko postolje.
Evropsko rvačko prvenstvo je održano od 12. do 18. februara u Bukureštu.
--------------------------------------------------------
Nekadašnji svetski šampion u bacanju kugle David Štorl završio je profesionalnu karijeru 16. februara. Štorl (33) se od profesionalnog bavljenja atletikom oprostio u Lajpcigu, na nacionalnom dvoranskom prvenstvu.
Štorl je prvu titulu svetskog šampiona na otvorenom osvojio 2011. u Južnoj Koreji. On je tada postao najmlađi svetski šampion u istoriji ove discipline. Nemac je titulu odbranio na SP 2013. u Moskvi, dok je dve godine kasnije na planetarnom šampionatu u Pekingu osvojio srebro.
Na Svetskim prvenstvima u dvorani osvojio je tri srebrne medalje (2012, 2014. i 2018. godine). On je na EP na otvorenom osvojio tri zlatne medalje i jedno bronzano odličje, a sa EP u dvorani ima jedno zlato, dva srebra i jednu bronzu.
Na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. stigao je do srebrnog odličja.
--------------------------------------------------------
Vaterpolisti Hrvatske osvojili su zlatnu medalju na 19. Svetskom prvenstvu pošto su u finalu bili bolji od Italijana, slavivši nakon peteraca rezultatom – 15 : 13. U regularnom delu bilo je – 11 : 11.
U utakmici za treće mesto Španija je pobedila Francusku – 14 : 10 i tako stigla do bronzane medalje na planetarnom šampionatu.
Srbija je takmičenje okončala na poziciji broj šest, zabeleživši četiri trijumfa i dva poraza, a onaj u četvrtfinalu od Hrvatske, je bio presudan da se naša selekcije ne nadje u borbi za odličja.
Sa 26. postignutih golova, na ovom turniru, Francuz Tomas Vernu bio je najefikasniji vaterpolista. Za najboljeg golmana proglašen je italijanski čuvar mreže Marko Del Lungo, dok je titulu najboljeg igrača dobio još jedan italijanski reprezentativac Frančesko Di Fulvio. U idealnoj postavi vaterpolo mundijala našli su se još Gerge Zalanki (Madjarska), Konstantinos Kakaris (Grčka), Alvaro Granados (Španija) i Konstantin Harkov (Hrvatska).
Svetsko prvenstvo održano je u Dohi - Katar od 5. do 17. februara.
--------------------------------------------------------
Istovremeno je u Dohi igran 17. Svetski šampionat vaterpolistkinja. Reprezentativke Sjedinjenih Američkih Država osvojile su titulu, pošto su u finalu pobedile Mađarsku sa – 8 : 7.
SAD su do pobede predvodile Rejčel Fetel sa tri i Megi Stivens sa dva pogotka. Kod Mađarske bolja od ostalih bila je Rita Kestelji koja je tri puta loptu smestila u protivničku mrežu.
Do bronze su stugle reprezentativke Španije pobedom nad Grčkom, rezultatom – 10 : 9.
Selekcija Srbije nije bila učesnik ovog Svetskog prvenstva.
Najbolja igračica turnira bila je Madjarica Rita Kestelji. Najbolji stelac Morgan MekDauel (Novi Zeland) sa 31 golom, dok je za najboljeg golmana proglašena Ešli Džonson (SAD). Pored njih idealni postavu šampionata čine još: Maika Garsija (Španija), Džena Flin (SAD), Elefterija Plevritu (Grčka) i Simon Van De Krats (Holandija).
--------------------------------------------------------
Pored svetskog šampionata u vaterpolu Doha je, od 2. do 18. februara, bila domaćin i Svetskog prvenstva u vodenim sportovima.
Plivači Sjedinjenih Američkih Država su se najviše puta peli na pobedničko postolje, računajući obe konkurencije (muškarci i dame), ponevši kući čak 20 medalja – 8 zlatnih, 6 srebrnih i 6 bronzanih. Drugi su bili reprezentativci Kine sa 11 odličja – 7 / 3 / 1. Treće mesto u ukupnom plasmanu zauzela je Australija sa 16 medalja – 3 / 9 / 4.
Srbija je u Dohi imala 11 predstavnika, u obe plivačke konkurencije. Najbolji rezultat ostvarila je Anja Crevar osvojivši četvrto mesto u finalu trke 400 metara mešovito, dok su ostali bili bez značajnijih rezultata.
U disciplini sinhrono plivanje Kina je bila nenadmašna sa 9 medalja – 7 zlatnih i po jedno srebro i bronza. Iza njih su se plasirale reprezentacije Kanade, Grčke i Italije, koje su imale identičan broj odličja – po jedno zlato i srebro.
U skokovima u vodu dominirali su Kinezi, osvojivši čak 13 odličja – 9 zlata i 4 srebra. Predstavnici Australije su drugi sa 5 medalja – 2 / 2 / 1.
Treći su bili takmičari Velike Britanije sa 7 odličja, ali samo jednim zlatom uz dva srebra i 4 bronze.
--------------------------------------------------------
Američki atletičar Grant Holovej postavio je novi svetski rekord u trci na 60 metara prepone, na dvoranskom državnom prvenstvu u Novom Meksiku, koje je održano polovinom februara.
Holovej je ostvario rezultat od 7,27 sekundi i oborio sopstveni svetski dvoranski rekord iz Madrida 2021. godine od 7,29 sekundi. To je njegova 60. uzastopna pobeda u trkama na 60 metara prepone.
Na istom tekmičenju je Tija Džons izjednačila svetski rekord u toj disciplini u ženskoj konkurenciji - 7,67.--------------------------------------------------------
Košarkaši Crvene zvezde osvojili su Kup Radivoja Koraća, pošto su u finalu bili bolji od Partizana – 85 : 79.

Zvezda je odbranila trofej i došla do 10. pehara u Kupu Srbije, četvrtog u nizu, i tako povećala prednost nad "večitim" rivalom, koji je osam puta podizao „Žućkovu levicu“.
Košarkaš Crvene zvezde Miloš Teodosić proglašen je za najkorisnijeg igrača finala Kupa Radivoja Koraća. Teodosić je ubacio 16 poena u meču za trofej, uz to sakupio po pet skokova i asistencija, a indeks korisnosti bio mu je 27.
Crveno - beli su do finala stigli pobedama nad FMP-om iz Železnika i Čačkom 94, dok su crno - beli izbacili Hercegovac iz Gajdobre i novosadsku Vojvodinu.
Završni turnir igran je u niškom "Čairu" od 14. do 17. februara.
--------------------------------------------------------
18. februara pao je još jedan atletski rekord. Holandjanka Femke Bol oborila je svetski rekord u trci na 400 metara u dvorani na nacionalnom prvenstvu u Apeldornu. Bol je 400 metara istrčala za 49,24 sekunde.
Prethodni svetski rekord iznosio je 49,26 sekundi, a takođe je bio u vlasništvu holandske atletičarke.
--------------------------------------------------------
Od 16. do 18. februra održan je NBA Ol star vikend u Indijanapolisu. Istok je pobedio Zapad – 211 : 186.
Istok je prvi tim sa pređenih 200 poena na Ol-staru. Postignuto je ukupno najviše poena na poluvremenu (193) i na kraju duela (397). Istok je završio sa 104 poena na poluvremenu i ubacili su čak 42 trojke.
Rekordno veče sa novim dostignućima na sve strane, ipak, nije zadovoljilo mnoge. Odavno je Ol-star izgubio svoju čar kod navijača, a posebno ne motiviše igrače da pokažu najbolje što imaju. Bilo je atraktivnih poena, zakucavanja, Demijen Lilard je pogađao trojke sa pola terena, ali kako se odbrane nisu igrale sve je izgledalo kao ispucavanje na lokalnom igralištu.
MVP meča je plej Milvokija Demijan Lilard sa 39 poena, od čega 11 trojki, od čega dve sa centra terena. Pratio ga je as Bostona Džejlen Braun sa 36, a domaći predstavnik Tajris Haliburton je stao na 32 poena.
Zapad je predvodio Karl Entoni Tauns sa 50 poena, Šej Gildžes-Aleksander je ubacio 31 poen. Nikola Jokić je završio sa 13 poena, devet asistencija i četiri skoka.
Košarkaš Milvokija Demijan Lilard odbranio je titulu u šutiranju trojki, dok je Mek Meklang iz ekipe Oskeola Medžik iz Razvojne lige odbranio trofej u zakucavanjima, u sklopu Ol-star vikenda NBA lige.
--------------------------------------------------------
Takmičari Holandije osvojili su najviše medalja na Svetskom prvenstvu u brzom klizanju. Sa šest zlatnih, tri srebrne i četiri bronzane medalje Holanđani su opravdali očekivanja.

Na drugom mestu po "kvalitetu" medalja nalazi se SAD, sa tri zlatne i po jednom srebrnom i bronzanom medaljom. Treći na nacionalnoj tabeli su Kanađani sa dve zlatne, šest srebrnih i dve bronzane medalje.
Najprijatnje iznenađenje su četvrtoplasirani Italijani sa dve zlatne i jednom srebrnom medaljom, a odmah iza njih su predstavnici Japana sa dve zlatne i jednom bronzanom medaljom.
Takmičenje je održano u kanadskom gradu Kalgariju od 15. do 18. februara.
--------------------------------------------------------
20. februara iz Nemačke je stigla tužna vest. Legendarni nemački fudbaler i svetski prvak iz 1990. Andreas Breme iznenada je preminuo u 64. godini.
Najveći deo karijere Breme je proveo u milanskom Interu (1988-1992). Igrao je za Bajern od 1986. do 1988. godine, a bio je član i Sarbrikena i Kajzerslauterna, kao i španske Saragose.
Za reprezentaciju Zapadne Nemačke, sa kojom je 1990. godine postao prvak sveta u Italiji, odigrao je 86 mečeva i postigao osam golova.
U kratkoj trenerskoj karijeri, Breme je predvodio sa klupe klubove iz domovine - Kajzerslautern (2000-2002) i Unterhahing (2004-2005).
--------------------------------------------------------
Hrvatski teniser Ivo Karlović, 21. februara je saopštio informaciju da definitivno završava profesionalnu karijeru. Jedan od najboljih servera svih vremena poslednji meč odigrao je 2021. na US openu, gde je u prvom kolu ispao od Andreja Rubljova.
"Nadam se da će vas ovaj post sve zateći dobrog raspoloženja i sa snažnim bekhendom. Neki od vas su primetili da je prošlo dosta vremena otkako sam igrao poslednji turnir i još uvek me svakodnevno pitaju hoću li se i kada vratiti na Tur. Žao mi je što ću vas razočarati, ali ovim pismom želim to učiniti službenim i konačno objaviti svoje povlačenje", napisao je Karlović na Tviteru.
Karloviću je najbolji plasman u karijeri bilo 14. mesto na ATP listi u avgustu 2008. godine. Karlović je 25-godišnju karijeru završio sa 371 pobedom, 346 poraza i osam titula, zaradivši 10,1 milion dolara od nagrada.
Najveći uspeh na grend slem turnirima je četvrtinale Vimbldona 2009. godine. Sa reprezentacijom Hrvatske osvojio je Dejvis kup 2005. godine.
--------------------------------------------------------
Pikado, bar kod nas, nije popularan sport, ali čini se, da u svetu sponzori ogromnim ulaganjima u pojedine takmičare vide svoj interes. Britanac Luk Litler potpisao je saradnju s kompanijom koja proizvodi pikado-strelice.
Iako nema navoda o ciframa, britanski mediji ovaj sponzorski ugovor nazivaju najvećim u istoriji pikada. Ovaj 17-godišnjak je postao svetska senzacija nakon što je impresionirao na nedavnom Svetskom prvenstvu osvojivši drugo mesto, pošto je u finalu izgubio od Luka Hamfriza.
Kompanija "Target Darts" prati Litlera od njegove 12. godine, a novi ugovor je potpisan svega mesec dana nakon što je Luk napunio 17 godina.
"San" tvrdi da se radi o multimilionskom iznosu novca koji će Litler dobiti kroz idućih pet do deset godina, a zaradiće i postotak od prodaje opreme.
Ova informacija u javnost je stigla 22. februara.
--------------------------------------------------------
24. februara srpska atletičarka u disciplini skok udalj Milica Gardašević osvojila je zlatnu medalju u Zlatnoj ligi, prvu u istoriji srpske atletike. Drugim mestom na finalnom mitingu u Madridu uspela je da se održi na prvoj poziciji u ukupnom skoru i domogne se zlata.
Gardaševićeva je dospela na prvo mesto u Madridu skokom od 6,64 u drugoj seriji. Srbija je prvi put u istoriji dobila pobednika na ovom prestižnom serijalu takmičenja.
--------------------------------------------------------
Britanski teniser Endi Marej rekao je 28. februara da će najverovatnije završiti karijeru na kraju leta.
"Najverovatnije neću igrati posle ovog leta", rekao je 36-godišnji Marej. Trostruki grend slem šampion izjavio je to posle poraza – 2 : 6, 4 : 6 od petog nosioca Francuza Uga Embera u drugom kolu turnira u Dubaiju.
On je rekao za BBC da planira da igra na Olimpijskim igrama u Parizu, od 26. jula do 11. avgusta.
--------------------------------------------------------
Istog dana, 28. februara, poništen je jedan atletski svetski rekord, koji je postavljen 25. februara u Arkanzasu. Svetski rekord u trci na 400 metara u dvorani koji je postavio Kanađanin Kristofer Morales-Vilijams nije ratifikovan zbog problema sa propisima, koji se odnose na startne blokove, saopštilo je Udruženje atletskih i kros trenera SAD.
Kristofer Morales-Vilijams (19) je pobedio u trci na 400 metara na Univerzitetskom atletskom dvoranskom mitingu u Fajetvilu u Arkanzasu s vremenom 44,49 sekunde čime je postavio novi svetski rekord.
Morales-Vilijams je student sa Univerziteta Džordžije. Međutim, USTFCCCA navodi da ovo vreme ne može da bude zvanično priznato kao svetski rekord. U izveštaju USTFCCCA se navodi da startni blokovi, koji su korišćeni na trci nisu bili u skladu sa propisima Međunarodne atletske federacije. Po tom propisu, blokovi moraju da budu povezani sa "start informacionim sistemom" Međunarodne atletske federacije koji prati vreme reagovanja.
Svetski rekord ostaje u vlasništvu američkog atletičara Majkla Normana koji je u martu 2018. godine 400 metara istrčao za 44,52 sekunde.
--------------------------------------------------------
Krajem februara postavljen je još jedan svetski rekord. Hrvatska sportistkinja Valentina Kafola (26) ispisala je istoriju ronjenja na dah pod ledom. Na zaleđenom jezeru Anterselva, u Italiji, koje se nalazi na nadmorskoj visini od 1.600 metara, u dva dana je srušila dva svetska rekorda u ženskoj kategoriji. Prvo je srušila svetski rekord u ronjenju na dah pod ledom s monoperajom.
Bez kiseonika ili bilo kakve pomoći ispod 45 centimetara debelog leda izdržala je minut i 40 sekundi, preplivavši 140 metara. Kafola je držala ovaj rekord sedam godina pre nego ga je nedavno srušila Japanka Jasuko Ozeki koja je preplivala metar duže. Hrvatica je rekord vratila samo 36 sati nakon što ga je Japanka srušila.
To joj nije bilo dovoljno pa je drugi dan oborila još jedan svetski rekord. Naime, preronila je 80 metara pod ledom koristeći dugačke apnejaške peraje.
Oba rekorda su priznata od strane Svetske ronilačke federacije (CMAS).
--------------------------------------------------------
Poslednjeg februarskog dana Srpska reprezentativka u streljaštvu Zorana Arunović osvojila je bronzanu medalju na Evropskom šampionatu, u madjarskom Djeru, vazdušnim oružjem u gađanju pištoljem.
Arunovićeva je stigla do pete medalje na šampionatima Evrope - sada ima jedno zlato, dva srebra i dve bronze.
Zlato je osvojila Moldavka Ana Dulče, a srebro Simai Jilmaz iz Turske.
--------------------------------------------------------
U martu startuju šampionati u velikom broju sportova na globalnom nivou, dok se završava sezona u zimskim sportovima, a prvo veliko takmičenje u trećem mesecu je atletsko Svetsko prvenstvo u dvorani:
1. 3. – 3. 3. Svetsko dvoransko prvenstvo u atletici2. 3. Početak sezone u Formuli 14. 3. – 11. 3. Masters u Indijan Velsu7. 3. – 14. 3. Osmina finala Lige Evrope i Lige konferencija10. 3. Početak MotoGP sezone16. 3. – 24. 3. Kraj sezone Svetskog kupa u skijanju18. 3. – 25. 3. Masters u Majamiju21. 3. – 24. 3. Kraj sezone Svetskog kupa u ski skokovima28. 3. Početak MLB sezone (bejzbol)30. 3. Svetsko prvenstvo u krosu u Beogradu
Comments