Šta se dešava sa mladim talentovanim sportistima koji odu iz Užica
- Sportomanija
- Jun 3
- 4 min read
Odlazak mladih i talentovanih sportista iz Užica nije prisutan samo u fudbalu, ali je upravo u njemu najvidljiviji. Bolji uslovi za rad, jača konkurencija i finansijska sigurnost velikih klubova najčešći su razlozi zbog kojih mladi igrači napuštaju svoju sredinu.

Odgovor na pitanje kako zadržati talente u rodnom gradu i dalje nije pronađen, a u potrazi za njim razgovarali smo sa iskusnim trenerima, koji poručuju da ne treba žuriti jer prerani odlazak ne mora uvek da bude i najbolji put ka uspehu.
Trener Jedinstvo Putevi Ivan Janjić, koji je više od tri i po decenije u fudbalu, smatra da mladi igrači često prerano donose odluku o odlasku:

-Dugi niz godina sam u fudbalu, više od 35 godina aktivno radim u ovom sportu. Ono što mogu da kažem iz svog iskustva jeste da ta deca mnogo žure. U većini slučajeva, želja roditelja da im omoguće možda bolje uslove ili neku drugu sredinu dovodi do pogrešnih odluka. Žuri se pre nego što ta deca sazru za promenu sredine i za jedan novi način života. Mislim da treba da budu strpljiva. Kod mene je uvek važila ona izreka da je bolje biti prvi u selu nego poslednji u gradu. Moj savet svim dečacima i devojčicama je da ne žure. Za sve ima vremena, ali tek kada za to dođe pravi trenutak. Užice kao grad treba još dosta toga da uradi kako bi zadržalo tu decu da što duže ostanu tamo gde su rođena, gde se najbolje osećaju i gde su im porodice. Siguran sam da ovde mogu mnogo da napreduju, a za prave i kvalitetne sportiste uvek će biti vremena za nešto veće i bolje- rekao je Janjić.
Na pitanje šta je potrebno uraditi kako bi mladi ostali u manjim sredinama, Janjić ističe da su ulaganja ključna:

-Treba obezbediti još bolje uslove za ostanak mladih. Mora nešto da se ponudi. Potrebno je ulagati više novca u sport, u mlade, u uslove za trening i život tih dečaka i devojčica. Bez toga danas nema prosperiteta ni budućnosti. Nažalost, mnogo toga se posmatra kroz novac i on diktira brojne odluke. Upravo zato ulaganje u mladost i sport višestruko se vraća- naglasio je Janjić.
Praksa, kaže on, pokazuje da veliki broj mladih koji rano napuste svoju sredinu ne uspe da ostvari sportske snove:
-Već nekoliko godina bavim se i tim pitanjima i moje mišljenje, koje potvrđuje i praksa, jeste da se u 90 odsto slučajeva ta deca vraćaju. Ne samo da ne nastave ozbiljno da se bave fudbalom, rukometom, košarkom ili nekim drugim sportom, već često potpuno napuste sport. Najtalentovaniji dečaci koji odu sa 16 ili 18 godina već sa 21 godinom odustanu od sporta. Samo mali broj njih postane profesionalac ili uspešan sportista- zaključio je Janjić.
Da odlazak talenata u veće klubove predstavlja problem i za druge sredine smatra i trener užičke Slobode Radmilo Azanjac:

-Verovatno postoji mnogo razloga. Veliki klubovi su magnet za mlade igrače. Sve je manje talentovanih fudbalera, a potražnja za njima je sve veća. Mislim da je to povezano i sa roditeljima koji imaju određene želje i očekivanja, verujući da kroz sport mogu da ostvare nešto što možda ne mogu kroz svakodnevni život. Tu su i menadžeri, agenti, razna obećanja o svetloj budućnosti i velikom novcu. Mnogi ne mogu da odole takvim iskušenjima. Naravno, jedan od razloga su i uslovi za rad koji u manjim sredinama često nisu na nivou velikih klubova. Zato veliki broj dece iz unutrašnjosti odlazi u Crvenu zvezdu, Partizan, Vojvodinu, a poslednjih godina i u neke druge klubove koji mnogo ulažu u mlađe kategorije- rekao je Azanjac.

Odlazak mladih igrača ostavlja posledice i na klubove iz unutrašnjosti.
-Oskudica je sa mladim igračima. U trećoj ligi postoje tri bonus igrača i ko ima kvalitetna tri bonus igrača već je napravio dobar temelj ekipe. Koliko sam uspeo da vidim za ovo vreme od kada sam u Užicu, čini mi se da se politika rada promenila u odnosu na ranije godine. Klubovi sada žele da zadrže igrače, ulaže se u mlađe kategorije i više se vodi računa o njima. Užice je oduvek bilo rasadnik talenata. Danas čujem da mnogo talentovane dece igra van Užica, što svakako nije dobro za Slobodu. Potrebno je te igrače vratiti, a uz ono što dolazi iz mlađih kategorija, Sloboda bi za nekoliko godina mogla da ima većinski domaći igrački kadar i ozbiljan potencijal za napredak- smatra trener Slobode.
Azanjac deli mišljenje da prerani odlazak često proizvodi suprotan efekat od očekivanog:
-Mislim da roditelji treba dobro da razmisle pre nego što pošalju dete u Beograd ili neki veliki klub. Tamo postoji ogromna konkurencija i mnogo talentovane dece. Pitanje je ko zaista dobija priliku da se pokaže i dokaže. Dešava se da se mladi igrači, kada ne uspeju da ostvare ono što su očekivali, teško odlučuju da se vrate u svoju sredinu i počnu ispočetka. Zbog toga veliki broj njih vrlo brzo završi karijeru još u omladinskom uzrastu. Sav talenat koji su nosili sa sobom tada ostane neiskorišćen. Smatram da kvalitetan igrač može da ode iz Užica i sa 20 ili 22 godine i da tada nije kasno. Ranije su mnogi primeri to i pokazali. Zato mislim da odlasci sa 12 ili 13 godina nisu pravilo i da vrlo često naprave kontraefekat“, zaključio je Azanjac.






Comments